Przekazanie defibrylatora AED

img 3247Zdarzenia, w których udzielamy pomocy rannym i poszkodowanym stanowią znaczną część naszych wezwań. Wymaga to ciągłego szkolenia strażaków i doposażania jednostki w nowoczesny sprzęt. Dotychczas brakującym sprzętem mogącym podnieść skuteczność działań był defibrylator AED, o który zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Z Fundacji LOTTO pozyskaliśmy dotację w wysokości 6000zł i po kilku dniach w naszej jednostce znalazł się pierwszy w gminie defibrylator AED. W dniu 08 września 2017r. Dyrektor Oddziału Totalizatora Sportowego w Kielcach Tomasz Zbróg przekazał na ręce v-ce naczelnika Bartosza Wosia zakupione urządzenie. Po oficjalnej uroczystości, która odbyła się w naszej strażnicy przeprowadziliśmy szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora. Na zakończenie urządziliśmy skromny poczęstunek dla uczestników pokazu.

W początkowej fazie działań ratowniczych defibrylator AED praktycznie zastępuje sprzęt jakim dysponują karetki Pogotowia Ratunkowego. Po podłączeniu elektrod sam diagnozuje stan pacjenta, instruuje ratownika o czynnościach jakie powinien wykonać i co najważniejsze, wykonuje defibrylację, co w ogromnym stopniu zwiększa szansę poszkodowanego na przeżycie.

Defibrylatory AED coraz częściej pojawiają się w miejscach publicznych, więc chcemy, aby jak największa część społeczeństwa umiała obsługiwać tak proste urządzenie i nie bało się reagować w niebezpiecznych chwilach. Z tego względu będziemy organizować pokazy dla uczniów szkół oraz mieszkańców gminy. Nagłe przypadki konieczności użycia defibrylatora to nie tylko nasze działania ratownicze, ale również miejsca takie jak ulica, szkoła, czy kościół. W tym celu defibrylator zostanie umieszczony na wozie ratowniczym, ale w razie potrzeby będzie można wezwać pomoc przyciskiem syreny alarmowej w naszej remizie.

Zakupiony zestaw zawiera również manekina, elektrody szkoleniowe oraz klucz pediatryczny pozwalacjący na ratowanie niemowląt lub dzieci. Jego całkowity koszt wyniósł 7322,87zł, z czego 6000zł stanowiło dofinansowanie z Fundacji LOTTO, a 1322,87zł to środki własne OSP Grzymałków.

Reportaż z uroczystości pojawił się w Telewizja Świętokrzyska:

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku: